а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гротескен

гротескни
Вид збор: Придавка
Што има карактеристики на гротеска.
Англиски: grotesque
Примери:
Гротескна претстава.
Изведенки
1. гротескно прил.
Пример: Гротескно го играше ликот на сцена.
2. гротескност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи