а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гротеска

мн. гротески
Вид збор: Именка, женски род
Претерано искарикирано претставување на ликови, настани во литературата, театарот, уметноста воопшто.
Англиски: grotesque Албански: groteskë
Употреба: Литература
Примери:
Актерката толку го искарикира ликот што го доведе до гротеска.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи