а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гросист

мн. гросисти
Вид збор: Именка, машки род
трговец на големо
Англиски: wholesaler Албански: grosist
Употреба: Економија
Изведенки
гросистички прид.
гросистичкиот
Пример: гросистичка трговија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи