а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гром

мн. громови
Вид збор: Именка, машки род
Нагло електрично празнење во атмосферата придружено со молскавици и татнежи.
Англиски: bolt Албански: rrufe
Примери:
Затрештија громови на небото.
Изрази
Гром да те убие (клетва).
Гром од ведро небо - нешто неочекувано.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи