а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

громок

громкиот
Вид збор: Придавка
громогласен
Англиски: thundering
Примери:
Попот зборуваше со громок глас.
Изведенки
1. громко прил.
Пример: Громко одекна неговиот глас.
2. громкост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи