а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

громогласен

громогласниот
Вид збор: Придавка
Што е премногу гласен, како гром.
Англиски: thundering
Примери:
Громогласен аплауз.
Громогласна смеа.
Изведенки
1. громогласно прил.
Пример: Децата громогласно се викаа.
2. громогласност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи