а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

громовник

мн. громовници
Вид збор: Именка, машки род
Оној што грми, што удира со громови.
Примери:
Илија громовникот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи