а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

громовит

громовитиот
Вид збор: Придавка
Што создава силен звук како на гром.
Англиски: thundery
Примери:
Громовитите удари на тапанот одекнуваа низ планината.
Изведенки
1. громовито прил.
Пример: Громовито одекна истрел од пушка.
2. громовитост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи