а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

громовен

громовниот
Вид збор: Придавка
громовит
Англиски: thundering
Изведенки
громовно прил.
Пример: Топовите громовно одекнуваа.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи