а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

громобран

мн. громобрани
Вид збор: Именка, машки род
Уред што е поставен на зградите, ја одведува електричната струја на громовите во земја.
Англиски: lightning conductor
Употреба: Технологија
Изведенки
громобрански прид.
громобранскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи