а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

грозјар

мн. грозјари
Вид збор: Именка, машки род
Човек што многу сака да јаде грозје.
Примери:
Од мал беше грозјар.
Изведенки
грозјарка ж.
мн. грозјарки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи