а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

грозота

мн. грозоти
Вид збор: Именка, женски род
1. грдост
Англиски: ugliness Албански: shëmti
Примери:
Грозотата ја криеше со убава облека.
2. ужас, стравотија
Англиски: horror Албански: tmerr
Примери:
Војниците правеа секакви грозоти по селата.
Изведенки
грозотија ж.
мн. грозотии
FlexiMac
 менување на македонски глаголи