а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

грозничав

грозничави
Вид збор: Придавка
1. Што е во состојба на грозница.
Англиски: feverish
Употреба: Медицина
2. Што покажува силни чувства на возбуда, придружени со многу активности.
Англиски: feverish
Примери:
Сега грозничаво бара чаре како да помогне.
Грозничава трка за пари.
Изведенки
1. грозничаво прил.
2. грозничавост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи