а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

грози

грозат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Прави нешто да биде грозно.
Англиски: disfigure Албански: shëmtoj
Примери:
Лузните му го грозеа лицето.
2. (се грози) Чувствува гроза, одвратност, гадење.
Англиски: disgust Албански: neveri
Примери:
Се грозеше од самиот себеси.
Изведенки
грозење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи