а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

грозен

грозниот
Вид збор: Придавка
1. За живо суштество - што е грд, со непријатен изглед.
Англиски: ugly
Примери:
грозен човек
грозна жена
грозно куче
2. За постапка, предмети - што е страшен, ужасен, одвратен, гаден, непријатен.
Англиски: terrible
Примери:
грозна вест
грозно чувство
грозна смрт
Изведенки
грозно прил.
Пример: Изгледаше грозно.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи