а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

грозд

мн. гроздови
Вид збор: Именка, машки род
1. Плод на виновата лоза составен од повеќе зрна закачени на дршка.
Англиски: grape Албански: kalavesh rrushi
Примери:
Лозјето тежеше од големите гроздови.
2. Разни предмети, организми и сл. собрани во една целина, во вид на грозд.
Англиски: cluster Албански: kalavesh, tog
Употреба: Преносно значење
Примери:
Продавачот носеше цел грозд балони.
Изведенки
гровче ср.
мн. гровчиња
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи