а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гроздов

гроздовиот
Вид збор: Придавка
Што е направен од грозје.
Англиски: grape Албански: rrushi
Употреба: Гастрономија
Примери:
Гроздова ракија.
Гроздов сок.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи