а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гроздобер

(едн.) гроздоберот
Вид збор: Именка, машки род
1. Берење, собирање на грозјето.
Англиски: grape harvest Албански: vjelja e rushit
Употреба: Земјоделство
Примери:
Селаните отидоа на гроздобер.
2. Временскиот период кога се собира грозјето.
Албански: koha e vjeljes
Примери:
Се омажи за време на гроздоберот.
3. Старо, народно име за месец септември.
Англиски: september Албански: shtatori
Употреба: Архаизам
Изведенки
гроздоберски прид.
гроздоберскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи