а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гроза

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
1. ужас
Англиски: horror Албански: tmerr
Примери:
Со страв и гроза раскажуваше за овие настани.
2. одвратност, гадење
Англиски: aversion Албански: averzion, neveri
Примери:
Со гроза го гледаше јадењето.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи