а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

грогиран

грогирани
Вид збор: Придавка
онеспособен, зашеметен
Англиски: groggy
Употреба: Разговорно , Спорт
Примери:
грогиран противник
Изведенки
гроги прид.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи