а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гровта

гровтаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Обично за свиња - испушта гласови „гро“
Англиски: grunt
Примери:
Свињите гровтаа.
Изведенки
гровтање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи