а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гровне

гровнат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Падне со тресок, се струполи.
Англиски: dump Албански: përplas
Примери:
Покривот на старата куќа гровна.
2. Опадне нагло, клапне, се истошти, се измори наеднаш.
Англиски: collapse Албански: rrëzim
Примери:
Откако брат ми замина на печалба, татко ми гровна.
Изведенки
1. гровнува несв.
гровнуваат
2. гровнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи