а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гробница

мн. гробници
Вид збор: Именка, женски род
Изѕидана градба за погребување повеќе мртовци или заеднички гроб.
Англиски: tomb
Примери:
Кралска гробница.
Семејна гробница.
Масовна гробница.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи