а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гробишта

Вид збор: Именка, множина
Определено, уредено место каде што се погребуваат мртвите.
Англиски: cemetery Албански: varreza
Примери:
Гробишта од Првата светска војна.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи