а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гробен

гробниот
Вид збор: Придавка
1. Што се однесува на гроб.
Примери:
гробно место
2. Што е како во гроб.
Примери:
гробна тишина
FlexiMac
 менување на македонски глаголи