а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гробар

мн. гробари
Вид збор: Именка, машки род
Човек чиешто занимање е да погребува мртовци.
Англиски: grave digger
Изведенки
гробарски прид.
гробарскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи