а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гробарина

(едн.) гробарината
Вид збор: Именка, женски род
Давачка што се плаќа за гроб.
Англиски: grave fees Албански: taksë varri
Употреба: Архаизам , Економија
Примери:
Ќе треба да се платат нови 50 евра, плус на трошокот за гробарина кој се плаќа за одржување на гробиштата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи