а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

грнчарница

мн. грнчарници
Вид збор: Именка, женски род
Место каде што се изработуваат грнчарски предмети.
Англиски: pottery
Примери:
Кога запреа пред една грнчарница, грнчарот ги покани да влезат внатре.
На излезот од грнчарницата ја удри некој топол воздушен бран што ѝ помина по коските како земјотрес.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи