а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

грнчарија

грнчаријата
Вид збор: Именка, множина
Предмети произведени од печена глина.
Англиски: pottery
Примери:
Грнчаријата е најприсутниот движен материјал на археолошките наоѓалишта.
Таа објави книга за доцноантичката грнчарија во земјава.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи