а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

грне

мн. грниња
Вид збор: Именка, среден род
Земјен сад што се користи за подготвување храна.
Англиски: pot
Примери:
Грнето со грав тивко варете на огинот.
Изрази
Се стркалало грнето, си го нашло капачето - се нашле двајца што си одговараат.
Не си грне да се скршиш - ништо нема да ти биде.
Ѓупско грне - човек што јаде се, ненаситен.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи