а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

грнец

мн. грнци
Вид збор: Именка, машки род
Поголем земјен сад.
Англиски: pot
Примери:
Во грнецот се вареше млеко.
Изрази
Си личат како грнци - исти се.
Изведенки
грнче ср.
мн. грнчиња
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи