а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

грмушка

мн. грмушки
Вид збор: Именка, женски род
Ниско растение што расте во група од повеќе стебленца.
Англиски: bush Албански: kaçubë, shkurre, bushe
Употреба: Ботаника
Примери:
Во грмушките се криеја зајчиња.
Изведенки
грмувче ср.
мн. грмувчиња
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи