а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

грмуша

мн. грмуши
Вид збор: Именка, женски род
песнопојна птица
Латински: Sylvia Англиски: warbler
Употреба: Зоологија
Примери:
Џунглата поминува во пониска шума, над шумата преовладува растителен свет во кој доминираат грмушите.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи