а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

грмне

грмнат
Вид збор: Глагол, свршен
Грми малку, наеднаш.
Англиски: thunder
Примери:
Облаците грмнаа.
Попот грмна со силен глас.
Топовите грмнаа.
Изведенки
1. грмнува несв.
грмнуваат
2. грмнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи