а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

грмеж

мн. грмежи
Вид збор: Именка, машки род
1. Силен звук што се слуша при грмење.
Англиски: thunder Албански: bubullimë
Примери:
Вчера имаше обилни врнежи и грмежи.
2. Силен звук на топови и друго оружје.
Англиски: thunder Албански: gjëmim, bubullimë
Употреба: Преносно значење
Примери:
Планината ечеше од грмежите на топовите.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи