а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

грли

грлат
Вид збор: Глагол, несвршен
Припокрие растение со земја околу коренот (пченка, компири).
Употреба: Земјоделство
Примери:
Цел ден без почивка грлел пченка.
Изведенки
грлење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи