а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

грлест

грлестиот
Вид збор: Придавка
Што е со силен глас.
Англиски: loud
Примери:
Грлестите овчари се довикуваа по планината.
Изведенки
грлесто прил.
Пример: Извика грлесто.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи