а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

грлен

грлени
Вид збор: Придавка
Што доаѓа од грлото, што се образува кај грлото.
Англиски: guttural
Примери:
грлен призвук
Изведенки
грлено прил.
Пример: Овие гласови се изговараат грлено.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи