а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

грлат

грлатиот
Вид збор: Придавка
гласен, зборлив, напаствен
Англиски: loud
Примери:
Грлат протест.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи