а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гркне

гркнат
Вид збор: Глагол, свршен
Каже нешто гласно.
Употреба: Разговорно
Примери:
Не смее да гркне.
Изведенки
гркнува несв.
гркнуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи