а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

грклан

мн. грклани
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 6105
горниот дел од душникот
Англиски: throat Турски: gırtlak Албански: gabzherr
Употреба: Анатомија
Примери:
Го пресече кај гркланот.
Изведенки
гркланче ср.
мн. гркланчиња
дем.