а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

грицне

грицнат
Вид збор: Глагол, свршен
гризне
Англиски: bite
Употреба: Деминутив
Примери:
Детето ја грицна мајка си за раката.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи