а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

грицки

Вид збор: Именка, множина
Ситна храна за грицкање.
Англиски: snack
Употреба: Гастрономија
Примери:
Одбегнувајте сокови, слатки и разни грицки.
Овде леблебијата (наут) ја користиме како „грицки“, додека нашите баби ја печеа и мешаа со кафе.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи