а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

грицка

грицкаат
Вид збор: Глагол, несвршен
гризе
Англиски: nibble
Употреба: Деминутив
Примери:
Гостите додека разговараа грицкаа кикиритки и лешници.
Изведенки
грицкање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи