а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

грип

мн. грипови
Вид збор: Именка, машки род
Вирусно заболување што се карактеризира со висока температура и болки во мускулите.
Англиски: influenza
Употреба: Медицина
FlexiMac
 менување на македонски глаголи