а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

грим

мн. гримови
Вид збор: Именка, машки род
Маска од козметички средства на лицето на актерот со цел да се добие саканиот изглед.
Англиски: make-up
Употреба: Сцена
Примери:
Театарскиот грим и светлоста на сцената лесно ќе ја сокријат грдоста.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи