а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гримира

гримираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. Става грим.
Англиски: make up Албански: vë makiazh
Примери:
Актерот излезе гримиран на сцена.
2. (се гримира) се шминка
Албански: shminkohem, grimohem
Примери:
Актерите се гримираа во соблекувалната.
Изведенки
гримирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи