а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гримаса

мн. гримаси
Вид збор: Именка, женски род
Искривен изглед на лицето предизвикан од различни чувства или со определена цел.
Англиски: grimace
Примери:
Лицето му беше изобличено во непријатна гримаса.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи