а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гриз

мн. гризови
Вид збор: Именка, машки род
1. Парче храна што се добива со едно загризување.
Англиски: bite Албански: kafshatë
Примери:
Детето касна само еден гриз од јадењето.
2. (само едн.) Ситно сомелено жито што се користи за исхрана, особено за мали деца.
Англиски: semolina Германски: Grieß Албански: bollgur
Употреба: Гастрономија
Примери:
Бебето го ранеа со кашичка од гриз.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи