а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гризне

гризнат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Направи едно гризење.
Англиски: bite Албански: kafshoj
Примери:
Гризни - остави чинеше.
2. Малку загризе.
Англиски: bite Албански: kafshoj pak
Примери:
Тој ја гризна кифлата и ја остави.
Изведенки
1. гризнува несв.
гризнуваат
повт.
2. гризнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи